Rosacea (ružovka) je ochorenie chronickej, zložitej a neobjasnenej etiológie. Častým príznakom ochorenia je paroxysmálne sčervenanie. Toto ochorenie je charakterizované objavením sa rôznych zmien v centrálnej časti tváre (nos, brada, líca, čelo) vo forme pustúl, papúl, nádorov a telangiektázie. Má sklon k remisii a zhoršuje sa.

Rosacea – príčiny

Aj keď etiopatogenéza nie je úplne objasnená, príčiny ružovky zahŕňajú:

 • genetická predispozícia,
 • vazomotorické poruchy v povrchových cievach kože tváre,
 •  seboroický substrát, pretože nadmerná seborea je prítomná vo forme fulminantných a hypertrofických látok,
 • hormonálne poruchy súvisiace s fázami menopauzy a menopauzy,
 •  náhle zmeny teploty
 • vplyv UV žiarenia,
 • korenené a teplé jedlá,
 • alkohol,
 • použité lieky,
 • nedostatočná starostlivosť o pleť,
 • pôsobenie mikroorganizmov, napr. infekcia Helicobacter pylori, zamorenie Demodex follicularum (Human Demodex) – tento parazit je často izolovaný z kože ľudí trpiacich ružou, pravdepodobne prispieva k zosilneniu zápalu.

Príznaky ružovky: Čistiaca tvár, Pleťové krémy. Rosacea – klinický obraz priebehu ochorenia

Existujú 4 hlavné formy ružovky:

ETAPA I

Vaso-erytematózne – v tejto forme sa pozoruje dočasné začervenanie, ktoré sa objaví náhle alebo je zafixované v strednej časti tváre s viditeľnými rozšírenými krvnými cievami (telangiektázia). U niektorých ľudí môžu kožné lézie zasahovať aj do inej oblasti ako tvár, napríklad do ušnice, hornej časti hrudníka alebo na zátylok.

ETAPA II

Papulo-pustulárna – diagnóza je založená na papulách alebo pustulách na erytematóznom základe, umiestnených na tvári (najčastejšie na lícach, čele a brade). Lézie môžu pripomínať obyčajné akné, líšia sa však nedostatkom čiernych bodiek, ktoré sa v ružienke nenachádzajú. Obidve akné môžu existovať spolu, preto je dôležité vykonať dôkladný rozhovor, aby sa ochorenie rozpoznalo a zaviedla sa vhodná terapia.

ETAPA III

Hypertrofické – okrem erupcií a erytému, vyskytujúcich sa v dvoch vyššie uvedených formách, vedie chronický opuch kože a podkožného tkaniva k premnoženiu (zhrubnutiu) spojivového tkaniva, ktoré sa stáva pórovitým, so sklonom k ​​tvorbe nodulárnych lézií a deformácii mäkkých častí tváre.

V závislosti od miesta má rôzne názvy: čelo – mentofyma, uši – otophyma, brada – gnathophyma, očné viečka – blefarofým. Najbežnejšia forma (rinofýma) však ovplyvňuje nos a nachádza sa takmer výlučne u mužov.

ETAPA IV

Očné – diagnostikované u viac ako 50% pacientov s rosaceou. Často môže predchádzať kožným zmenám. Vyskytuje sa podráždenie a začervenanie spojovky, fotofóbia, začervenanie očných viečok, suchosť, pocit cudzieho telesa v oku. Táto odroda môže byť mierna alebo mierna. V prípade závažného zhoršenia príznakov môže dokonca dôjsť k slepote.

Granulomatózny variant – ide o neobvyklú a vzácnu formu ružovky. Je charakterizovaná tvorbou žltohnedých uzlíkov alebo papúl, najmä na dolných viečkach a lícach. Tieto zmeny sa môžu vyskytnúť na základe nezmenenej kože alebo na zápalovom základe.

Elektrizujúci variant – sa vyskytuje najčastejšie u žien. Rozvíja sa rýchlo a erupciami sú koncentrované papuly, pustuly, uzliny tvoriace fistuly naplnené hnisavým obsahom, sprevádzané nadmernou seborrheou, erytémom a opuchom tváre. Tieto zmeny môžu byť sprevádzané horúčkou. Jazvy často zostávajú.

Rosacea – liečba a prevencia

Rosacea je chronické ochorenie, ktoré nie je úplne vysvetlené. Preto zatiaľ neexistuje žiadny terapeutický postup, ktorý by mohol zaručiť úplné zotavenie. Správne zvolené terapie však môžu zlepšiť pohodlie a kvalitu života ľudí s ružou.

Rosacea – kauzálna liečba

V každej fáze ružovky by sa mal pacient vyhnúť faktorom, ktoré spôsobujú vývoj a exacerbáciu príznakov ochorenia. Ľudia s diagnostikovanou ružou by sa mali odhlásiť z: alkoholu, fajčenie cigariet, silná káva,  teplé a korenené jedlá, náhle zmeny teploty, vystavenie ultrafialovému žiareniu, kozmetika obsahujúca napríklad mentol, alkohol alebo gáfor. Príznaky akné zhoršujú aj mechanické podráždenie, stres, používanie solária a sauny, ako aj veľká fyzická námaha.

Lokálna liečba

Farmakologická terapia by sa mala riadiť predovšetkým klinickým štádiom ochorenia. Pri lokálnej liečbe sa používajú nasledujúce:

 • metronidazol v koncentrácii 0,75 – 1% má baktericídne účinky a protozoonicídne. Pôsobí na zápal (pustuly, hrčky a hrčky).
 • ivermektín – v koncentrácii 1% má protizápalový a antiparazitárny účinok na Demodex – jednu z vyššie spomenutých príčin ružovky. Je alternatívou k metronidazolu.
 • klindamycín – má bakteriostatický a baktericídny účinok, používa sa v koncentrácii 1-2,5%.
 • erytomycín – bakteriostatický, protiplesňový a antiprotozoálny, v koncentrácii 0,5 – 2,5%.
 • retinoidy – tretinoín v koncentrácii 0,025-0,05%, adapalén 0,1% (bohužiaľ môžu byť dráždivé), preto iba retinaldehyd s nižším protizápalovým účinkom vykazuje menej dráždivý účinok a je možné ho bezpečne použiť.
 • Kyselina azelová – v koncentrácii 15-20% v rôznych formách, má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti.

Všeobecné zaobchádzanie

U pacientov s akné v makulopapulárnej forme je potrebné nasadiť antibiotickú liečbu (napr. Pravidelne počas exacerbácií ochorenia) na základe nasledujúcich prípravkov: tetracyklíny (doxycyklín, limecyklín), makrolidy (azitromycín alebo izotretinoín).

Ako liečiť rosaceu doma?

Dobrým riešením v boji proti rosacei je výroba masky z kurkumy. Veľkým atribútom kurkumy je znižovanie zápalu pokožky, má tiež antibakteriálny účinok, takže ľudia bojujúci s akné by ju mali používať pravidelne, a to interne aj externe. Stojí za to urobiť si z neho masku doma. Na jeho prípravu budete potrebovať: lyžicu kurkumy, lyžicu medu alebo prírodného jogurtu.

Potom si dôkladne umyte tvár a utrite ju do sucha, naneste zmiešané ingrediencie na tvár a nechajte ich pôsobiť 20 minút. Po uplynutí tejto doby ju dôkladne opláchnite vlažnou vodou. Masku nanášajte každý deň, kým príznaky nezmiznú. Ďalším použitím kurkumy je príprava nápojového vývaru. Pridajte 1 lyžicu kurkumy do vlažnej vody alebo mlieka a dobre premiešajte, vypite dvakrát denne a po krátkom čase spozorujete zmiznutie prejavov akné a zlepšenie pleti.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *