Úspešný sexuálny život priaznivo ovplyvňuje psychický stav, posilňuje imunitu tela a predlžuje život až o niekoľko rokov. Libido, tj sexepíl, bohužiaľ nie je nemenné a vyžaduje si prácu a nasadenie oboch partnerov. Michał Ahmad, psychológ, sexuológ a psychoterapeut, hovorí o tom, čo ovplyvňuje hladinu libida a ako sa vyrovnať s rozdielmi v libide vo vzťahu.

Môžeme považovať mýtus, že sex je niečo prirodzené a prichádza bez akejkoľvek námahy?

Áno a nie. Závisí to od dynamiky a typu vzťahu, v ktorom sa nachádzame. V prípade, že pár začne randiť, ​​je zamilovaný alebo zamilovaný, ich pohlavie je niečo prirodzené, čo prichádza bez väčších problémov.

V tele „nových milencov“ praskne množstvo hormónov, ako napríklad: dopamín, ktorý sa považuje za hormón šťastia, fenyletylamín a noradrenalín, ktoré ľudí vzrušujú. Serotonín hrá veľkú úlohu aj v pocite túžby, ktorý je zodpovedný za procesy zaspávania a pohody. Tento stav môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

Po uplynutí tejto doby začnú hormóny nazývané lieky na lásku klesať späť do normálu a potom sa do seba zaľúbia. Potom sa sami musíme začať starať o blízkosť, komunikáciu a sexuálne vzťahy, aby sme udržali oheň v posteli. To je mimoriadne dôležité, ak nechceme „vypadnúť“ z milosti milenca. V tejto situácii nemusí byť sex úplne ľahký. Niekedy to musíte dostať.

Čo ovplyvňuje hladinu libida u mužov a žien?

Faktory zvyšovania alebo znižovania libida u oboch pohlaví sú rôzne. U mužov sa zvýšenie libida začína dospievaním a zhoduje sa s „výbuchom“ testosterónu. Tieto sexuálne potreby trvajú okolo 30 – 35 rokov a potom postupne klesajú. Je to tak, že s pribúdajúcim vekom sa uvoľňuje čoraz menej testosterónu. V dôsledku toho môže poklesnúť aj záujem o sex.

U žien sa zvýšenie libida objavuje v dospelosti, tj. Okolo 30-35 rokov, a môže trvať až do menopauzy. Niekedy sa stáva, že žena až po menopauze „získa vietor do plachiet“ a začne byť sexuálne aktívna. Je to preto, že strach z otehotnenia už neexistuje. Žena, ktorá je vo vzťahu so silným erotickým zväzkom, bude mať pre seba sexuálnu potrebu na optimálnej úrovni.

Ak táto väzba slabne alebo prestane existovať, libido sa výrazne zníži. „Počiatočná“ sexuálna potreba je veľmi individuálna záležitosť a na jej zníženie môže mať vplyv napríklad stres, bolestivosť počas sexu, infekcie pohlavných orgánov.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zvýšiť svoju chuť na sex?

Na zvýšenie chuti na sex neexistuje jediný recept, ale dá sa na ňom pracovať. Mozog je v skutočnosti zdrojom sexu, takže určite stimulujúci vám môže pomôcť dostať sa do výšok vzrušenia. Pomôcť môžu rôzne afrodiziaká, fyzické dotyky, spoločné trávenie času – napríklad chodenie na masáž alebo robenie sami. Určite bude užitočné prestať s cigaretami a inými stimulantmi, ktoré znižujú libido.

Môže byť prospešné stabilizovať životný štýl, dostatok spánku, normalizáciu pohlavných hormónov, nosenie sexi spodnej bielizne, sexting, písanie erotických scenárov a ich odoslanie do správy. Samotným prejavom túžby po sexe môže byť niekedy ukončenie „obťažovania“ partnera. Vyvíjanie tlaku zatiaľ nikomu neprinieslo nič dobré.

Úspešný sexuálny život hrá dôležitú úlohu vo vašom vzťahu s partnerom. Ako sa vysporiadať s poruchami libida, keď sa zmena stravovania a životného štýlu ukáže ako neúčinná? Veľa závisí od príčiny zníženia libida. Môže to byť napríklad stres súvisiaci s prácou, nedorozumenie alebo konflikt na strane partnera, depresia. Veľký vplyv majú aj hormonálne poruchy, napríklad PCOS, ako aj nízke sebavedomie, sexuálne problémy u partnera, poruchy stravovania a úzkostné poruchy.

Ako možno liečiť nedostatok sexuálneho pudu?

Libido tiež zmierňuje obavy z vlastných sexuálnych schopností, schopnosti komunikovať o svojich potrebách, chronických chorôb alebo drog a traumy z detstva. Vedieť, kde sú ťažkosti, vám môže pomôcť vyriešiť problém nedostatku sexuálnej túžby.

Aj keď môžeme odpovedať na biologické a zdravotné faktory vhodnou farmakoterapiou (viac: Lieky na potenciu), sexuológ alebo psychoterapeut bude pri hľadaní riešení nápomocný partnerským faktorom. Niekedy môže stačiť, aby ste sa s partnerom porozprávali o svojich ťažkostiach. Za zmienku tiež stojí metódy, ktoré diverzifikujú umenie lásky. Jeden z nich hovorí páru, že by sa mali navzájom dotýkať takmer každý deň vo voľnom čase, napríklad pred spaním.

Existuje jedno pravidlo: môžu sa navzájom dotýkať, ale nemôže dôjsť k sexuálnemu kontaktu. Po mesiaci taký pár príde a povie, že … úlohu nezvládli, pretože došlo k sexuálnemu kontaktu. A o to ide. Pacienti sa potom naučia budovať sexuálne napätie, spestrujú si chvíle a tiež si robia radosť. Vedecké výskumy tvrdia, že rozdiely v hladinách libida sú jednou z hlavných príčin nespokojnosti so sexuálnym životom. Ako sa vyrovnať s rozdielmi v úrovniach libida vo vzťahu?

Máte pravdu, veľké rozdiely v sexuálnych potrebách a len nespokojnosť s vašim sexuálnym životom môžu váš vzťah pokaziť. Je to tak preto, lebo sex je dôležitý na mnohých úrovniach. Okrem iného zbližuje ľudí, prehlbuje ich vzťahy a tiež vám umožňuje zažiť niečo príjemné a oddýchnuť si.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *